گل های روسی بر روی شانه های شما!

به گزارش سرویس مد آفام نیوز، یکی از رموز شیک پوشی در بانوان انتخاب مناسب روسری و شال و هماهنگ کردن آن با سایر لباس ها است. شال که پوششی محبوب در بین اقوام ایرانی هند و روسی است قدمتی دیرینه دارد و درحال حاضر در سرتاسر دنیا مورد استفاده است و با توجه به استایل مورد نظر شخص با گره های متفاوتی مورد استفاده قرار میگیرد. در بین پوشش های سنتی ایران شال های ترکمنی با استقبال خوبی از سوی زنان روبرو گشته است. پوشش زنان ترکمن با حفظ اصالت همچنان مورد استفاده است و به دلیل ویژگی‌های خاص آن برای بیشتر مردم ایران شناخته شده است به عنوان نمونه روسری گلدار که به نام “چارقد” معروف است و از پشم و ابریشم بافته شده و ریشه‌های بلند پشمی دارد توانسته به خوبی در بین مردم محبوب شودوبه عنوان مد استفاده شود. زنان ترکمنی امروزه از دو نوع روسری به نام یالیق و چارقد استفاده می‌کنند و طایفه‌های مختلف روسری‌های متنوعی دارند که هر کدام از آن‌ها با ایجاد تغییراتی نام‌های متفاوتی به خود می‌گیرند .روسری‌دیگر زنان ترکمن “یالیق” است روسری نازکی از جنس حریر که در داخل خانه و در عروسی‌ها استفاده می‌شود و معمولا با لباس آن‌ها هماهنگ می‌شود. یالیق امروزی بیشتر از هندوستان وارد بازار ترکمن صحرا می‌شود. نوع دوم آن همان چارقد های گلدار که در بالا از آن یاد شد در بین اقوام شمال خراسان و منطقه آذربایجان شرقی نیز مرسوم است .

 برخلاف تصور عامه مردم بافت و تولید این روسری ها نه به کشور ایتالیا که به کشور روسیه میرسد این شال ها در سایر نقاط دنیا به نام شال روسی شناخته میشود. به طور سنتی زنان روسی از شال برای پوشش سر و دور شانه و کمر خود استفاده میکنند تولید این شال ها صنعت ملی روسیه است که در جشن ها مورد استفاده قرار میگیرد این پوشش که از اعتقادات مذهبی ارتدوکس نشات میگیرد.

شال های روسی به عنوان یک سنت قدیمی و زیبایی فاخر در سرتاسر جهان معروف است.طرح شال های روسی از رنگ های محلی روسی مشتق شده که برخی از الگوهای این شال با مضامین مدرن روسی تلفیق شده و نام این شال ها با عنوان برند تجاری اش “The Pavlovo Posad shawls”در سایر نقاط جهان شناخته میشود. قدمت بافت این شال ها به سال ۱۸۱۲ در منطقه Posad که در خارج از مسکو قرار دارد می رسد.اهمیت این هنر اصیل در روسیه به اندازه ای است که مدرسه طراحی  Pavlovo Posad به همین منظور دایر شده و این هنر نسل به نسل منتقل میشود.تولیدکنندگان محلی  به تولید طیف وسیعی از دیرباز تا کنون به تولید شال های پشمی پر زرق و برق میپردازد. برند پاولوفسکی پوساد بارها در نمایشگاه های بین المللی جوایز گوناگونی در زمینه های مختلف منجمله کیفیت بالا دریافت کرده است.این برند با حفظ سبک و سنت استادان قدیمی همچنان به تولید خود ادامه میدهد و با تکنولوژی های جدید به خوبی هماهنگ شده است در حال حاضر تکنیک های جدید چاپ این روسری ها چاپ دو طرفه بر روی پارچه است و طرح های جدید این شال ها به مناسب های مختلف تغییر میکند و به صورت اختصاصی هدف آنها همسران ثروتمند و تاجر است. از دیگر شال های معروف روسی شال اورنبورگ است نمادی کلاسیک از صنایع دستی روسی  که در سایر جهان “شال حلقه عروسی ” شناخته میشود این شال نیز شال سنتی اورنبورگ منطقه ای در روسیه است. نخ به کار رفته در این شال ها از باریکترین نخ و از موی بز ساخته شده و تنها ۱۴ -۱۸ میکرومتر ضخامت دارد.الگوی بافت این شال کرکی الگویی کلاسیک که با ظرافت و اصالتش مورد توجه بانوان زیادی قرار میگیرد.این شال میتواند ترکیب خوبی با لباس شب برای بانوان داشته باشد.

پارچه های این شال های روسی غالبا ۱۰۰% پشم طبیعی  و کلیه الیاف طبیعی دیگر (پشم، پنبه، ابریشم، کتان) و نقوش آن توسط نقاشان و طراحان انتخاب  و طراحی میشود اما در حال حاضر از نخ های پلی استر نیز در ترکیب با سایر نخ ها در بافت این روسری ها استفاده میشود. روند تولید این شال ها به این صورت است که بلافاصله بعد از طراحی رنگ پردازان شروع به کار میکنند.وظیفه این هنرمندان این است که دستور العمل صحیح  و دقیق پردازش رنگ و تولید آن را انجام دهند.این رنگ ها بعد از عملیات بخار و بعد از یک شستشو کاملا در الیاف تثبیت میشوند.بر همین اساس هنرمندان رنگ پرداز باید چندین تست رنگ آزمایشی جهت به دست آوردن دستورالعمل نهایی به دست آورند.

نقش های بکار رفته در این شال ها از سمبول های باستانی پرندگان درخت زندگی قو و زیور آلات شرقی و بته جقه است که بعد ها نقش گل های این شال ها در گلدان های عتیقه فرانسوی و نقاشی گل و بوته ایرانی (تصاویر گل و گیاهان در بیشتر مینیاتورها، نقاشی‌های روی دیوار، کاشی‌کاریها، نقوش قالی و سایر هنرهای صناعی ایرانی که در دوره قاجار رواج داشت) به کار گرفته شد.امروزه از نقوش گل این شال ها در اغلب طراحی ها استفاده میشود و از آن به عنوان “vintage floral fashion style” یاد میشود.

در دنیای مد و فشن به این استایل ، استایل روسی میگویند با این حال در دوره های مختلف و در هفته های فشن شو سرتاسر دنیا این شال با استقبال طراحان مد و لباس روبرو گشته است از نمونه طراحان معروف که از این شال ها و نقوش آن استفاده بسیاری کرده اند میتوان از اسلاوا زیتسو (Slava Zaitsev) و همچنین در فشن شو پاییزه مرسدس بنز در کاکلشن پاییزو زمستان ۲۰۱۳ ،۲۰۱۴ این شال ها درخشش بسیاری به  مدل های فشن دیزاینر خلاق لنا هاسچک (Lena Hoschek) داشت.

 در ایران نیز ارزان‌ترین این روسری‌ها قیمتی حدود ۱۰ هزار تومان دارد، برخی از این شال ها قیمتی بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان دارد و قیمت گران‌ترین آن‌ها گاهی تا ۳ میلیون تومان هم می‌رسد. در فصول سرد ترکیب این شال با لباس دیگر جلوه ای شاد و زیبا به استایل شما میدهد.


شناسه خبر: ۹۵۰۶۲۱۱۳۳۲

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *