اسکیس درمعماری

به گزارش سرویس معماری آفام نیوز،اسکیس در رشته‌های هنری مانند طراحی صنعتی، معماری و نقاشی و حتی طراحی وب و طراحی نرم‌افزار کاربردی موبایل (به طور کلی طراحی رابط کاربری) کاربرد دارد و تعریف آن به طور اجمالی به معنای طراحی سریع یا طراحی اولیه‌است. در ادامه مطلب دانشنامه با مفهوم و کاربرد اسکیس در معماری آشنا خواهیم شد.

اسکیس چیست؟

پیش‌طرح یا اسکیس (به فرانسوی, esquisse به انگلیسی (Sketch از واژه یونانی σχέδιος – schedios، “فی البدیهه انجام شد” ریشه گرفته است. در پیش‌طرح یا اسکیس طرح اولیه به صورت سریع و غالباً دست آزاد ترسیم می شود. برخلاف کروکی که بر اساس واقعیت است پیش‌طرح زاییده فکر و تخلیات معمار است و در واقع فکر و اندیشه روی کاغذ است. طرح کشیده شده در پیش‌طرح معمولاً با رنگ یا وسایل ترسیمی راندو می شود. برای اجرای پیش‌طرح فقط از یک رنگ استفاده می‌شود. نمونه کامل تر پیش‌طرح که در آن از رنگ نیز استفاده می‌شود و پاره ای از جزئیات نیز نشان داده شده‌اند راندو خوانده می‌شود.راندو یک رسانه و یا یک عامل ارتباط است. ارتباط اجزای طرح با هم، با زمینه، طراح، کارفرما و یا دیگر عوامل درگیر در ساخت. راندو را می توان ابزاری برای طراحی‌های خلاقانه دانست. در پیش‌طرح از جزئیات صرف نظر می‌شود و کلیات موضوع به صورت غیر دقیق نشان داده می‌شود.

ویژگی های یک اسکیس

یک اسکیس میتواند نحوه فکر کردن طراح را نسبت به موضوع طراحی بیان کند. ‏اسکیس به دور از هرگونه دروغ است و ما صادقانه هر آنچه که در ذهن خود می بینیم را به روی کاغذ می‌آوریم. ‏ اسکیس نوعی بیان معماری و بهتر از آن معمارانه است و از اصالت بالایی در رشته معماری و سایر رشته‌های هنرهای تجسمی بر خوردار است و ابزار ‏مناسبی برای خلق و بیان ایده ها می باشد .‏ ذات اسکیس طراحی تند، سریع می‌باشد، پس گاهی ممکن است که یک اسکیس دارای خطوط زیاد باشد. ‏ اسکیس‌ها کمک خواهند کرد تا ما بیشتر در مورد ایده‌های خود فکر کنیم و آن‌ها را بررسی نماییم و بیشتر به پرورش و رشد آنها بیاندیشیم. گاهی اوقات در برخی از اسکیس‌ها و اتودهای شخصی و اولیه ممکن است اغراق وجود داشته باشد البته این مورد در مراحل اولیه کار امری است ‏شخصی و برگرفته از بینش طراح، که در مراحل بعدی بر طرف خواهد شد . ‏ خلاصه آن که ما به عنوان یک دانشجوی معماری یا معمار و یا طراح باید نوعی تفکر منطقی و قوی نسبت به موضوع طراحی داشته باشیم و در حقیقت ‏ایده‌ها و افکار را بتوانیم در راستای اهداف‌ والا خلق و پرورش دهیم. ‏ حال اگر قدرت بیان آن را توسط دست آزاد و ابزار اسکیس نداشته باشیم ناچاراً به طرق دیگر ایده و فکرمان را بیان می‌کنیم مثلاً از ساخت ماکت و یا ‏طراحی دو بعدی و سه بعدی رایانه‌ای و یا دست با ابزار( مسلح ) کمک می‌گیریم. مهم این است بتوانیم فکرمان را بیان کنیم بیانی معمارانه. ‏ اگر ما قادر باشیم اسکیس‌های با گرافیک بالا و یا به اصطلاح زیبا و با رنگ و لعاب و در سطح حرفه‌ای ارائه کنیم، اما پشت این خطوط به ظاهر زیبا فکر و ‏مبانی نظری و هدف نداشته باشیم در واقع کاری بیهوده و عبث انجام داده‌ایم و خود را گول زده‌ایم و این گونه ترسیمات هیچ گونه جایگاهی برای رشد ‏نخواهند داشت. پس بهتر است اول چگونه فکر کردن سپس چگونه خلق کردن و در نهایت چگونه ارائه کردن را بیاموزیم.

اسکیس های دستی همواره در معماری و طراحی اجزای جزیی و کلی یک موضوع از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و هست. برای اسکیس یا همان طراحی دست آزاد معانی متعددی تعریف شده که سه نمونه از این تعاریف شامل جملات کوتاه زیر می شود:

اسکیس طراحی دست آزاد است، دستی بی نیاز از هرگونه ابزار، جز قلم برای کشیدن، دستی توانمند و هماهنگ با ذهن. ‏

اسکیس بازگو کننده یک سلسله تفکرات است که در ذهن معمار یا طراح وجود دارد و از طریق فرآیند طراحی به واقعیت می‌پیوندد.

اسکیس در حقیقت انجماد یک ایده در حال عبور از ذهن است.‏

اسکیس دستی فرد در واقع بازگو کننده تفکرات ذهنی او می باشد. هرچه اسکیس دستی او قوی تر باشد، فرد در بازگو نمودن افکار و ایده هایش در قالب یک طرح ابتدایی موفق تر خواهد بود. گاهی تلفیق خطوط بسیار ابتدایی و ساده منجر به خلق طرحی بی مانند می گردد و این تنها از طریق کشیدن خط بر روی کاغذ و سپس اصلاح و شاخ و برگ دادن به آن میسر است.

تعدادی از معماران برجسته جهان که آثارشان در هرکجای دنیا معرف قدرت خارق العاده ذهن خلاق آن ها ست، نمونه هایی از اتودهای دستی ایده اولیه خود را جهت افزایش کمک های تحصیلی دانشجویان معماری به مدرسه نو ( NEW SCHOOL ) و موسسه دانشجویان معماری سن دیگو آمریکا ( AIAS ) اهدا کردند.

به گفته دیوید گارسیا، کارشناس معماری و متصدی جمع آوری کمک های خیرخواهانه مردمی: این رویداد یک موفقیت بزرگ بود. این پروژه برای من مفاهیم بسیاری در بر داشت، نه به علت درگیری های کاری زیاد بلکه به این دلیل که این پروژه و طرح های دستی معماران برجسته موجب بازگشت عده بسیاری از دانشجویان معماری به این رشته شد.شناسه خبر: ۹۵۰۸۲۰۲۶۶۳

 

 

یک دیدگاه در “اسکیس درمعماری

 • ۱۳۹۵-۰۹-۱۴ در۸:۰۷ قبل از ظهر
  پیوندیکتا

  با سلام
  من میخواستم با تیم آفام نیوز همکاری کنم.
  میشه راهنمایی کنید؟
  با تشکر

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *