events

روزخبر
رویدادها
علم و تکنولوژی
کتاب و مجله
بازی ویدئویی
سبک زندگی
ویدئو خبر
English News
جشنواره بین المللی طراحی گنسای

جشنواره بین المللی طراحی گنسای

25 دی 1396 | 11:48
زمان مورد نیاز برای مطالعه: دقیقه
جشنواره بین المللی طراحی گنسای

به گزارش سرویس طراحی صنعتی آفام نیوز، اهمیت اقدامات مورد نیاز برای کاهش خطر بلایا و تداوم آن در راستای برنامه توسعه پایدار، همچنان در حال افزایش است. دلایل اساسی برای افزایش اهمیت کاهش خطر بلایا وجود دارد: اول اینکه مخاطرات تاثیرگذار بر انسان از زمان بسیار قدیم، حتی با پیشرفت تکنولوژی کاهش نیافته است. مخاطرات طبیعی مانند زلزله، سیل، رانش زمین و سونامی هنوز بسیار شایع بوده و به عنوان چالش عمده برای تمدن بشری باقی مانده اند. فراوانی و شدت برخی از مخاطرات مانند سیل، خشکسالی و رانش زمین به دلیل گرم شدن کره زمین و تغییرات آب و هوایی، افزایش یافته است.. مقایسه تعداد حوادث در سه دهه ۱۹۷۳ تا ۲۰۰۰ اشاره بر این واقعیت دارد که تعداد بلایای ناشی از مخاطرات طبیعی در هر دهه دو برابر شده است. اگر چه تعداد افراد کشته شده از این بلایا در دهه گذشته کمتر از دهه های قبل بوده است اما تعداد افراد آسیب دیده و میزان خسارات اقتصادی در هر دهه دو برابر شده است.

از یک سو توجه روز افزون به کاهش شیوع و شدت بلایای طبیعی و انسان ساخت و از سوی دیگر پیشرفت فوق العاده در طراحی محصولات جهت کنترل و کاهش آسیب های ناشی از بلایای طبیعی در کشور ژاپن و تدوین و گسترش رویکرد گنسای منجر به فراهم شدن امکانات امیدوار کننده برای طراحی محصولات با رویکرد گنسای در مقابله با بلایا شده است. چالش بعدی چگونگی سرمایه گذاری بر روی طراحی محصولات با رویکرد گنسای در ایران است. گنسای یک لغت ژاپنی است که به معنی کاهش خسارات بعد از سوانح طبیعی اشاره دارد. گنسای دیزاین، برای ﻧﺨﺴﺘﻴﻦ ﺑﺎر پس از زلزله شدید هانشین-آواجی در سال ۱۹۹۵، در کشور ژاپن پدید امده است که به معنی کاهش خسارات پس از فاجعه و کاهش قربانیان است که ضمن مطالعات و تحقیقات انجام شده – به طراحی محصولاتی می پردازد که نه تنها در شرایط عادی در زندگی روزمره به آسانی بکار برده می شوند بلکه در مواقع اضطراری ناشی از بلایا برای زنده ماندن، نجات، پناه دادن یا گریز نیر عملکرد ویژه ای دارند.

از همین رو برگزاری جشنواره طراحی گنسای در ایران، کشوری که از جمله ۱۰ کشور سانحه خیز جهان است؛ از اهمیت و ضرورت خاصی برخوردار است و گامی موثر برای هم افزایی و کسب دستاوردهای ارزشمند در این زمینه خواهد بود. لذا این جشنوراه به دنبال آن است که با گردهم آوردن صاحب نظران، اندیشمندان، دانشگاهیان، طراحان و علاقه مندان به موضوع طراحی گنسای، به تببین مفاهیم، اهداف و معرفی ایده ها و طرح های مفید و نوآورانه در زمینه طراحی محصولات به منظور کاهش خسارات پس از سوانح طبیعی به پردازد.

مفتخر هستیم که برای اولین بار در ایران، این همایش و جشنواره را در دانشگاه تهران برگزار میکنیم. در این جشنواره سعی بر این است که دانشجویان علاقمند و کمی آشنا به گنسای، ازدپارتمانهای طراحی صنعتی، طراحی محصول، معماری، طراحی لباس، گرافیک، ،مدیریت بحران شهری، ارتباطات ما را یاری کنند. در این جشنواره با در نظر گرفتن تجاربهای قبلی و اطلاعات ذخیره شده ، از دیدگاه طراح به خلق کانسپت و ایده برای ایجاد راهکار و یا در قالب طراحی محصول وارد عرصه میشویم. همچنین معتقدیم که روند تفکر و نتایج بدست آمده را توسط برپایی نمایشگاه ملی و بین المللی با سازمانهای مرتبط ومردم به اشتراک بگذاریم، هدف از ارایه نتایج به طور گسترده، کمک به بهبود توانایی در کاهش فاجعه در جامعه است. از سوی دیگر، در کارگاه آموزشی گنسای، که با همکاری پروفسور ساگارا و دکتر فرزام اجرا خواهند شد، دانشجویان بصورت گروهی، محصولاتی کاربردی بصورت کانسپت و ایده طراحی خواهند کرد. در این جشنواره سعی بر این است که دانشجویان علاقمند و کمی آشنا به گنسای، ازدپارتمانهای طراحی صنعتی، طراحی محصول، معماری، طراحی لباس، گرافیک، ،مدیریت بحران شهری، ارتباطات ما را یاری کنند.

درباره گنسای دیزاین

در دنیای امروز عوامل مرگ و میر بسیارند و نوعی ازآن ها توسط حوادث طبیعت ایجاد می شود. زلزله، سیل، طوفان، گردباد، سونامی، تگرگ، بهمن، رعد و برق، تغییرات شدید درجه حرارت، خشکسالی و آتشفشان نمونه‌هایی از بلایای طبیعی هستند. انسان نمی تواند چنین حوادثی را ازطبیعت حذف کند اما می تواند راه کارهایی برای کاهش صدمات ناشی ازآن ها ( شامل صدمات جانی و مالی) بیابد. بسیاری از کشورها و شهرهای جهان در معرض آسیب های ناشی از فجایع طبیعی هستند. ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و با توجه به موقعیت جغرافیایی و زمین شناسی از جمله ده کشور سانحه خیز جهان به شمار می آید و همواره بر اثر بروز سوانحی چون سیل ، زلزله ، خشکسالی ، طوفان و غیره خسارات جانی و مالی قابل توجهی به کشور وارد آمده است. یکی از شاخه های طراحی فراگیر که چند سالی از ظهور آن در کشور ژاپن می گذرد «گنسای دیزاین» است . گنسای دیزاین، برای ﻧﺨﺴﺘﻴﻦ ﺑﺎر پس از زلزله شدید هانشین-آواجی در سال ۱۹۹۵، در کشور ژاپن پدید امده است که به معنی کاهش خسارات پس از فاجعه و کاهش قربانیان است که ضمن مطالعات و تحقیقات انجام شده –به طراحی محصولاتی می پردازد که نه تنها در شرایط عادی در زندگی روزمره به آسانی بکار برده می شوند بلکه در مواقع اضطراری ناشی از بلایا برای زنده ماندن، نجات، پناه دادن یا گریز نیر عملکرد ویژه ای دارند.

شورای سیاست گذاری

 • دکترشاهین حیدری (رئیس دانشکده پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران)
 • دکتر نعمت حسنی (رئیس دانشکده مهندسی عمران دانشگاه شهید بهشتی)
 • دکتر فاطمه کاتب (رئیس دانشکده هنر، دانشگاه الزهراء (س))
 • دکتر سید غلامرضا اسلامی (معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران)
 • دکتر سید یحیی اسلامی (مشاور امور بین الملل پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران)
 • دکتر رزیتا فرزام (هیات علمی گروه طراحی صنعتی ، پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران)
 • مهندس مرضیه اله دادی (هیات علمی و مدیر گروه طراحی صنعتی، دانشگاه الزهراء (س))

سخنرانان کلیدی

 • جناب آقای کوبایاشی ( سفیر ژاپن در ایران)
 • جناب آقای دکتر اسماعیل نجار ( رئیس سازمان مدیریت بحران کشور)
 • جناب آقای مهندس محمد حسین مقیمی ( استاندار تهران)
 • جناب آقای دکتر احمد صادقی (رئیس سازمان پیشگیری از بحران شهر تهران)
 • جناب آقای دکتر نعمت حسنی ( رئیس دانشکده مهندسی عمران دانشگاه شهید بهشتی)
 • جناب آقای پروفسور ساگارو جیرو ( رئیس دپارتمان طراحی محصول دانشگاه کوبه دیزاین ژاپن)
 • سرکار خانم دکتر رزیتا فرزام (عضو هیات علمی گروه طراحی صنعتی، پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران)

مطالب مرتبط