daily

روزخبر
رویدادها
علم و تکنولوژی
کتاب و مجله
بازی ویدئویی
سبک زندگی
ویدئو خبر
English News
لوگوی شرکت پست جمهوری اسلامی ایران

لوگوی شرکت پست جمهوری اسلامی ایران

29 اردیبهشت 1397 | 4:17
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 12 دقیقه
لوگوی شرکت پست جمهوری اسلامی ایران

به گزارش سرویس طراحی گرافیک آفام نیوز، لوگوی شركت پست جمهوري اسلامي ايران در سال ۱۳۶۷ توسط يكي از استادان معماري دانشگاه و در حال حاضر رييس دانشكده معماري دانشگاه هنر تهران، دكتر مصطفي كياني طراحي شده است. طرح وی در مرحله اول از بین ۷۰۰ نفر و سپس ۲۰ و در نهايت ۱۰ اثر براي داوري به عنوان لوگوی شرکت پست ایران انتخاب شد.

به گفته طراح اثر، این لوگو هم بیان تصویری دارد و هم بیان نوشتاری. این لوگو به شكل پرنده‌اي در حال پرواز ديده مي‌شود در واقع پرنده‌اي كه از شرق به غرب حركت مي‌كند. این لوگو از حروف «پ»، «ج»، و دو حرف «الف» اختصار کلمه (پست جمهوری اسلامی ایران) تشكيل شده است. بال پرنده نشانگر حرف «پ» و بدنه پرنده نشاگر دو حروف «ج» و «ا» است. بال پرنده متشكل از سه خط كه خط اول سه نقطه، خط دوم دو نقطه و خط انتهايي يك نقطه است و بدنه‌ اين پرنده متشكل از دو حروف «ج» و «ا» است.

آرم پست در گذشته و شايد در يك سوم تا نصف كشورها، شيپور و بوق بوده است. شيپور در اصل متعلق به ايرانيان و چاپار در زمان هخامنشيان بوده است. چاپارها به هنگام رساندن نامه‌ها با شيپور مردم را مطلع مي‌كردند. رنگ زرد هم به نوعي رنگ اطلاع رساني است چرا كه صندوق‌ها و ماشين‌هاي پست در اكثر نقاط جهان و باجه‌هاي تلفن همگي زرد هستند.

شرکت پست ایران

شرکت پست جمهوری اسلامی ایران از شرکت‌های دولتی زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌باشد که در سال ۱۳۶۷ با سرمایه اولیه پنج میلیارد ریال و با هدف ارائه خدمات پستی آغاز به فعالیت نمود. این شرکت بیش از ۱۶ هزار نیروی انسانی، ۲۹ هزار نقطه تماس، ۵۰۰۰ مسیر مبادله پستی و جابجایی داشته و روزانه نزدیک ۳ میلیون مرسوله انتقال می‌دهد. تعرفه‌های غیر معقول پستی به خصوص ارسال مرسولات به خارج کشور به خیلی از نشریات داخلی آسیب رسانده است.

تاریخچه

تاریخچه تشکیلات پستی ایران به دوره هخامنشیان بازمی‌گردد که مجموعه منظم تحت عنوان چاپار جهت برقراری ارتباط و تبادل نامه و پیام‌ها فعالیت می‌کرد. پست در ایران تا پیش از سال ۱۲۵۸ به صورت یک اداره بوده و تمامی امور پستی توسط آن انجام می‌شد تا اینکه ناصرالدین شاه قاجار دستور تأسیس وزارت پست را صادر کرد. کشور ایران در سال ۱۲۶۴ دارای ۷ خط اصلی و پنج خط فرعی پستی بوده است. با تأسیس اتحادیه پستی جهانی، ایران به عنوان یکی از نخستین کشورهای دنیا به عضویت این اتحادیه درآمد. در دوره امیرکبیر تحولات تازه‌ای در پست کشور رخ داد و پست نوین بنیان‌گذاری شد. در این دوره سرویس‌های پستی منظم بین شهرها ایجاد، تعرفه‌های پستی تعیین و قوانین پستی نیز به تصویب رسید. در سال ۱۲۸۸ وزارت پست تشکیلاتی نو یافت و با اداره تلگراف ترکیب و وزارت پست و تلگراف نامیده شد. در اواخر سال ۱۳۰۸ با خرید سهام شرکت تلفن، وزارت پست و تلگراف و تلفن شکل گرفت. سپس در سال ۱۳۶۸ شرکت پست به عنوان یک شرکت مستقل دولتی تأسیس شد.

خدمات

پست عادی

پست سفارشی

پست پیشتاز

پست ویژه

صندوق پستی

بیمه پستی

پست مستقیم

IBRS (سرویس پست جواب قبول)

سرویس پست تبلیغ

پست دو قبضه – اعلامیه دریافت فرستندگان

پست تصویری

پست یافته

پست صوتی

پست تلفنی – ۱۹۳

پست رستانت

دی‌اچ‌ال

پست بار

پست اکسپرس

صندوق شخصی

(cash on delivery) سرویس خرید و فروش اینترنتی

بازار الکترونیکی پست E-bazar

بازار الکترونیکی کارت پستال E-card

پست ویژه با تعهد زمانی توزیع

سرویس‌های قراردادی

تهیه طرح و انتشار تمبر و اوراق بهادار پست

پست چیست؟

پُست روشی برای فرستادن نامه و مرسولات پُستی مانند بسته و پاکتهای بزرگ است. معمولاً فرسته‌ها و مدارک در پاکتی قرار می‌گیرند و تمبر بر آن چسبانده می‌شود که نشان دهنده پرداخت دستمزد اداره پست است.

چاپارها

ایرانیان با پایه‌گذاری چاپارخانه‌ها در دوران هخامنشی اولین سیستم پستی قابل اعتنا در جهان را ایجاد کردند. هرودت در این زمینه می‌نویسد: «گفته می‌شود به تعداد روزهایی که کل سفر به طول می‌انجامد، اسبان و مردانی در طول مسیر ایستاده‌اند، هر اسب و مردی مسیری یک روزه را می‌پیماید و هیچ‌چیز ایشان را بازنمی‌دارد، نه برف، نه باران، نه گرما و نه تاریکی تا مأموریت خویش را با تمام سرعت انجام دهند». ابتدا پیادگان و سپس سواران، وظیفهٔ انتقال را به‌عهده داشتند. پیوسته در ایستگاه‌ها اسب‌های تازه‌نفس نگاهداری می‌شدند. بگونه‌ای که چاپار می‌توانست بسرعت براه خویش ادامه دهد. این اصل کلی پست تا اختراع راه‌آهن باقی بود. راه‌ها بوسیله سنگ‌های مخصوصی جزءبندی شده بودند که به پارسی فرسنگ نامیده می‌شدند. ایده کلی استفاده از پست به شیوه امروزی از نوآوری‌های هخامنشیان است.

یونان و مصر

در یونان بواسطه دولت‌شهرها پست وجود نداشت. در مصر بطالمه شیوه پست ایرانی را بکار می‌بردند که از گاه آگوستوس مورد تقلید رومیان نیز قرار گرفت. واژه پست تا به امروز در تمامی زبان‌های اروپائی و برخی دیگر زبان‌ها خود را حفظ نموده‌است.

روم

پست دولتی روم نامه‌ها را توسط مأمورینی که از این طریق منبع درآمدی دولتی نداشتند و خود دولت هم از این بابت درآمدی نداشت، پخش می‌گردید. مخارج تعمیر جاده‌ها، ساختمانها و ایستگاه‌های پست و اصطبلهای و حقوق مأمورین را می‌بایستی که اهالی شهرهایی که مأمورین پست از آنها عبور می‌کردند، فراهم می‌کردند بدون اینکه بعضاً از آن مورد استفاده‌ای داشته باشند و این امر موجبات نارضایتی عمومی را فراهم کرده بود.

واژه‌شناسی

واژه پست از واژه قرون وسطی poste گرفته شده که آن نیز از اسم مفعول فعل ponere لاتین (“وضع یا محل”) نشات می‌گیرد.

کد خبر: 9702290029
مطالب مرتبط
لوگوی شرکت پست جمهوری اسلامی ایران

لوگوی شرکت پست جمهوری اسلامی ایران

29 اردیبهشت 1397 | 4:17
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 12 دقیقه
لوگوی شرکت پست جمهوری اسلامی ایران
کد خبر: 9702290029