style

روزخبر
رویدادها
علم و تکنولوژی
کتاب و مجله
بازی ویدئویی
سبک زندگی
ویدئو خبر
English News
دیجیتال دیتاکس چیست و چطور می‌توانیم از آن استفاده کنیم؟

دیجیتال دیتاکس چیست و چطور می‌توانیم از آن استفاده کنیم؟

21 اردیبهشت 1399 | 11:47
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه
دیجیتال دیتاکس چیست و چطور می‌توانیم از آن استفاده کنیم؟

امروزه واژه‌ای جدید به نام «دیتاکس» را ممکن است زیاد بشنویم. واژه‌ی دیتاکس به معنی خارج کردن سموم از بدن است که در حوزه‌ی تغذیه و رژیم‌های غذایی بسیار پرکاربرد است. اما در این مقاله به سراغ کاربرد دیتاکس در حوزه‌ی دیجیتال یا همان دیجیتال دیتاکس (سم‌زدایی دیجیتالی) می‌رویم.

همان‌طور که استفاده از رژیم ‌غذایی دیتاکس برای افراد سالم هم مفید است و حس شادابی و نشاط را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد، دیجیتال دیتاکس هم برای همه‌ی افراد توصیه می‌شود. دیجیتال دیتاکس یا سم‌زدایی دیجیتال به دوره‌ای گفته می‌شود که در آن بازه‌ی زمانی از وسایل و دستگاه‌های فنی مثل تلفن هوشمند، تلویزیون، کامپیوتر و تبلت به میزان محدود یا اصلا استفاده نمی‌شود. سم‌زدایی دیجیتال را حتی می‌توان به محدودیت استفاده از شبکه‌های اجتماعی و یا خودداری در استفاده از آن‌ها نامید.

دیتاکس یا سم‌زدایی دیجیتال را می‌توان راهی امن و ساده برای افزایش تمرکز بر مراودات اجتماعی در زندگی واقعی و بدون نگرانی از بی‌توجهی به شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی، تلقی کرد. زیرا در دوره‌ی دیجیتال دیتاکس یا استفاده نکردن از دستگاه‌های تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی که به صورت موقت صورت می‌گیرد، افراد می‌توانند بر استرس ناشی از اتصال مداوم به دستگاه‌های ارتباط مجازی و اینترنت، کنترل بیشتری داشته باشند و سطح استرس خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

طبق مطالعات صورت گرفته، برای بسیاری از افراد اتفاق افتاده است که ارتباط داشتن و غرق شدن در فضای دیجیتال بخش مهمی از زندگی آن‌ها روزمره شده است.

در این تحقیقات نشان داده شده است که بسیاری از بزرگسالان حدود ۱۱ ساعت از زمان روزانه‌ی خود را صرف گوش دادن به موزیک، تماشای فیلم، حضور در شبکه‌های اجتماعی و تعامل در رسانه‌ها می‌کنند.

اگر شما هم به استفاده از این زمان برای انجام کارهای مفیدتری علاقمند هستید، نیاز است تا برای مدتی دستگاه‌های دیجیتال خود را رها کنید و بدون دخالت تلفن همراه و سایر دستگاه‌های ارتباطی، از زمان خود در زندگی واقعی لذت ببرید.

طبق نسخه‌ی پنجم نتایج راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی (DSM-5)، اعتیاد به فناوری به‌عنوان یکی از انواع اعتیادهای رفتاری به رسمیت شناخته می‌شود که حتی می‌تواند به بروز مشکلات جسمی، روانی و اجتماعی هم منجر شود.

استفاده‌ی مداوم از دستگاه‌های دیجیتال و فنی می‌تواند عامل اصلی وجود استرس در افراد باشد و بسیاری از بزرگسالان عامل اصلی استرس خود را استفاده‌ی بیش از حد از وسایل ارتباط دیجیتال می‌دانند؛ چون مدام و گاهی به صورت ناخودآگاه به بررسی ایمیل‌ها، متن‌ها، پیام‌ها، شبکه‌های اجتماعی و… می‌پردازند که این عامل ممکن است در آینده باعث افزایش فشار روانی شود.

مطالب مرتبط