daily

روزخبر
رویدادها
علم و تکنولوژی
کتاب و مجله
بازی ویدئویی
سبک زندگی
ویدئو خبر
English News
عروسک هزار چهره «باربی» در هیبت زنان قهرمان و الهام بخش

عروسک هزار چهره «باربی» در هیبت زنان قهرمان و الهام بخش

19 مهر 1397 | 4:53
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 9 دقیقه
عروسک هزار چهره «باربی» در هیبت زنان قهرمان و الهام بخش

به گزارش سرویس طراحی مد آفام نیوز، خیلی ها باربی را عروسک هزار چهره می دانند زیرا به هر شکل و شمایلی که در تصورات علاقه مندانش می گنجد، درآمده است. شرکت «متل» در جشن «روز جهانی زن» عروسک های باربی خود را در مجموعه ای توزیع کرد که هر کدام از عروسک ها نشان گر زنان سرشناس هستند. این عروسک ها که با عنوان «عروسک های شرو shero » نام گرفته، زنانی الهام بخشی هستند که تاثیرات قوی بر جنبش های مدافعانه حقوق زنان داشته اند. این عروسک ها در تغییر دیدگاه زنان تاثیرات موثری گذاشتند.

«اِما تگارت» در سایت «مای مدرن مت» درباره عروسک های باربی می گوید: باربی از دوران شروع کارش در سال ۱۹۵۹، توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. به اعتقاد برخی ها «باربی» عروسک عادی نیست، بلکه به عنوان نماد فرهنگی و محصول مصنوعی، الگویی برای بازی کودکان محسوب می شود. سازندگان عروسک «باربی» دیگر به دنبال نمونه های ظاهری مثل بلوندبودن، زیبا و مصنوعی عروسک ها نیستند و بر روی این مسائل پافشاری نمی کنند بلکه تمام تمرکز خود را بر روی زنان واقعی گذاشته اند. می بینیم که شرکت متل هم اذعان داشته است، «باربی» در گذشته قرار بوده که باعث درخشیدن بیشتر زنان برجسته شود اما اکنون قصد الهام بخشیدن به دختران را دارد.

در گذر زمان با بررسی «باربی» درمی یابیم که هم پای زمانه و با مد روز متحول شده اند و تلاش کرده اند الهام بخش دختربچه ها در سراسر دنیا باشند.

«تگارت» با اشاره به نظرسنجی از ۸۰۰۰ مادر در سراسر جهان، می گوید: شرکت متل یا همان سازنده باربی با نظرسنجی از مادران دریافت که ۸۵% آن ها نگران الگوهایی هستند که دختران شان در معرض آن ها قرار می گیرند از همین رو «باربی» سری عروسک های الهام بخش خود را ارئه کرد که این عروسک ها برای الهام بخشیدن به دختران جوان طراحی شده است تا برای کشف پتانسیل نامحدودشان در شناخت زنان آگاهی داشته باشند که زنان خارق العاده ای راه را برای آنان هموار کرده اند. «پروژه «شرو باربی» در سال ۲۰۱۵ با هدف معرفی مجدد زنان الگو با شمایل حقیقی آن ها آغاز شد. معاون ارشد باربی، لیزا ام سی نایت توضیح می دهد که متل به عنوان شرکتی که به پتانسیل نامحدود دختران الهام می بخشد، باربی باید به اهداف خود یعنی الگوسازی برسد، زیرا شرکت متل به این باور رسیده است که دختران نمی توانند «چیزی شوند که آن را نمی بینند» دختران همیشه قادر به بازی کردن با نقش های مختلف و حرفه های گوناگون باربی بوده اند و ما تمایل داریم با برجسته کردن زندگی واقعی زنان قهرمان، به دختران بگوییم که به هر هدفی که بخواهند می توانند برسند.

این شرکت مجموعه عروسک های شرو را با معرفی زنان امروزی که در حوزه کاری خود از مرزها گذشته اند، گسترش می دهد . مجموعه عروسک ها، فریدا کاهلو نقاش معروف مکزیکی، پتی جنکینز کارگردان «زن شگفت انگیز»، نیکولا آدامز بوکسور بریتانیایی، ابتهاج محمد شمشیرباز آمریکایی، لیلا پیدایش طراح مد و کارآفرین ایرانی، کاترین جانسون فیزیکدان و ریاضیدان آمریکایی، اشلی گراهام مدل و فعال اجتماعی آمریکایی، بیندی آروین بازیگر و فعال اجتماعی، آملیا اِرهارت هوانورد، ویکی مارتین طراح مد اسپانیایی، ژیائوتونگ گوآن هنرپیشه چینی، سارا گاما فوتبالیست ایتالیایی، کلویی کیم قهرمان اسنوبرد آمریکایی، هلن دوروز سرآشپز فرانسوی، هویی روکی والیبالیست چینی و یوآن یوآن تن بالرین چینی هستند.

البته در بسیاری از خبرها آمده است که عروسک فریدا کاهلو نقاش مکزیکی در مکزیک متوقف شده است. زیرا بدون اجازه خانواده اش و تنها از روی عکس فریدا عروسک او را ساخته اند، یکی از نوادگان او به خبرگزاری فرانسه گفته است که این عروسک ها اصلا شبیه به فریدا نیستند و عروسک پوستی سفید با چشمانی روشن دارد که این از ویژگی های ظاهری فریدا نیست. او می گوید که این عروسک ها باید لباس و جواهرات مکزیکی داشته باشد، پوست تیره تر با ابروهای پیوسته و فریدا به لاغری عروسکی که ساخته شده، نبوده است. زمانی که فروش عروسک های باربی فریدا در مکزیک متوقف شد و کسی اجازه فروختن این عروسک را نداشت، خانواده او اعلام می کنند که «عدالت اجرا شد».

از دیگر عروسک های متفاوت شرکت متل ساخت عروسک ورزشکار محجبه آمریکایی بود، او در المپیک ریو مدال گرفته است، ابتهاج محمد گفته حجاب او، مبارزه ای با باورهای غلط در مورد زنان مسلمان و همچنین دعوتی برای ورزش کردن دختران مسلمان است.

لیلا پیدایش طراح مد و کارآفرین ایرانی هم جزء عروسک های الهام بخش «باربی» است. او در سال ۲۰۰۳ به تجربه طراحی در زمینه لباس های بافت و زمستانی پرداخت و در سال ۲۰۰۴ اولین کالکشن خود را در نمایشگاه بازرگانی برلین با نام برند لالابرلین معرفی کرد. لالا برلین به جهت طراحی و تولید لباس های پوشیده و زنانه در بین ستارگان مد و سینما طرفداران بسیار دارد.

کد خبر: 9707190189
مطالب مرتبط
عروسک هزار چهره «باربی» در هیبت زنان قهرمان و الهام بخش

عروسک هزار چهره «باربی» در هیبت زنان قهرمان و الهام بخش

19 مهر 1397 | 4:53
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 9 دقیقه
عروسک هزار چهره «باربی» در هیبت زنان قهرمان و الهام بخش
کد خبر: 9707190189