book

روزخبر
رویدادها
علم و تکنولوژی
کتاب و مجله
بازی ویدئویی
سبک زندگی
ویدئو خبر
English News
فصلنامه علمی‌ـ پژوهشی باغ نظر

فصلنامه علمی‌ـ پژوهشی باغ نظر

13 مهر 1396 | 5:44
زمان مورد نیاز برای مطالعه: دقیقه
فصلنامه علمی‌ـ پژوهشی باغ نظر

به گزارش سرویس معماری آفام نیوز، باغ نظر مجله علمی‌ـ پژوهشی به دو زبان فارسی و انگلیسی است که در زمینه پژوهش های نظری هنر (معماری، شهرسازی و تجسمی) از سال 1382 با حمایت پژوهشکده نظر مقالاتی را با توجه به هنر و تمدن ایران و شرق، معرفی آخرین دستاوردهای محققان  بین المللی گسترش مرزهای دانش منتشر می نماید.

مجله باغ نظر در راستای معرفی دستاوردهای محققان ایرانی به جامعه علمی جهانی، سعی دارد تا ضمن نمایه کردن مقالات به زبان انگلیسی و ثبت آنها در پایگاه های استنادی معتبر جهان ، بتواند در آینده ای نزدیک با بین المللی کردن هیئت تحریریه و داوران در چاپ دستاوردهای محققان غیر ایرانی به زبان انگلیسی نیز اهتمام ورزد.

سیاست باغ نظر در ارزیابی مقالات، استناد به “منابع جدید در موضوعات علمی” و “منابع اصیل و مستند در موضوعات بومی” است. مقالات پس از سه مرحله داوری و موافقت هیئت تحریریه به چاپ خواهد رسید.

زمینه انتشار باغ نظر، پژوهش‌های نظری هنر در حوزه معماری، شهرسازی و تجسمی است؛ و موضوعاتی در مورد هنر و علوم وابسته به آن از قبیل فلسفه، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و تاریخ را که با شیوه تحلیلی، تفسیری، تجربی بررسی شده باشد را منتشر می کند. مجله بر جنبه های نوآوری و نظریه پردازی مقالات  و اینکه صرفا داده های آماری نباشد تاکید دارد.

مقالات باید ساختار علمی ـ پژوهشی داشته و در صورت توصیفی بودن نیز منجر به نظریه پردازی شده باشند، بدین معنی که با استنتاج منطقی یا استقرایی از یافته‌های پژوهش نتیجه‌گیری کند و نظریه را به وضوح بیان کند.

باغ نظر هم اینک در پایگاه های استنادی علوم کشور های اسلامی “ISC” و پایگاه های اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی نمایه می شود. برنامه هایی در دست است که مجله در موسسه اطلاعات علمی “ISI” نیز به ثبت برسد.

 مشکلات توزیع مجلات علمی در ایران از یک سو و عادت ضعیف به خرید کتاب و مجلات علمی باعث شده تیراژ این اقلام نسبت به جمعیت کشور بسیار پایین باشد. در مقابل جوان بودن جامعه ایران و آمار بالای دانشجویان علی‌الخصوص در رشته‌های مرتبط با مجله (معماری، شهرسازی، هنر، محیط زیست، میراث فرهنگی و …) در گروه هنر و رواج اینترنت به عنوان منبع سهل‌الوصول برای دانشجویان ویژگی دیگری است که مدیریت مجله باغ‌نظر را بر آن داشته تا برای افزایش ضریب نفوذ خود در میان گروه‌های تخصصی و حرفه‌ای از مرداد ماه 1390 اقدام به انتشار کامل مجله در سایت اینترنتی خود نماید.

این کار همچنین موجب می‌گردد تا ارتباط گسترده‌تری با جهان و متخصصان بین‌المللی فراهم آید که بازتاب ثبت آن در دورة کوتاه این کار کاملاً ملموس است. جالب است که تیراژ چاپ کاغذی مجله به دلیل اشتراک مراکز عمومی و کتابخانه‌ها و بخش‌های تخصصی و حرفه‌ای کاهش نیافته است و پیش‌بینی می‌شود با افزایش شهرت مجله میل به خرید نسخه کاغذی آن نیز افزایش یابد.

اهداف و چشم اندازه

    باغ نظر ارگان پژوهشکده نظر : مرکز تحقیقات هنر، معماری و شهرسازی می باشد که در آن فعالیت های علمی-تحقیقی و نظریه پردازی های محققان ذیربط منعکس می شود.

  –  انتشار مقالات تخصصی علمی –پژوهشی در گرایش های تخصصی معماری، شهرسازی، طراحی محیط و منظر، هنر و باستان شناسی و ارایه نتایج تحقیقات نظری و عملی پژوهشگران و مراکز علمی که در این گرایش ها فعالیت می کنند.

   – شناخت و معرفی آرا، نظرات، اختراعات، نوآوری ها و خلاقیت های علمی و هنری در دو سطح ملی و بین المللی.

    -ارتقای سطح دانش و پژوهش در رشته های فوق الذکر.

    -ایجاد بستر و زمینه أی مناسب برای ارتباط علمی و تبادل افکار میان پژوهشگران، اساتید دانشگاهی و دانشجویان.

اصول اخلاقی انتشار مقاله:

نویسندگان باید متعهد شوند مقاله را همزمان به نشریه دیگری ارسال نکنند و نیز مقاله ارسالی در گذشته منتشر نشده باشد.

قانون کپی رایت برای مقالات باغ نظر محفوظ است. استفاده از اطلاعات مندرج در مقالات باغ نظر با ذکر دقیق ماخذ بلامانع است. نویسنده مقاله ای که مقاله اش در باغ نظر منتشر شده است به انتشار همان مقاله در نشریه دیگری مجاز نیست و حق پیگرد قانونی برای باغ نظر محفوظ است . چنانچه نویسنده مقاله منتشر شده در باغ نظر,  مقاله اش را در یک کتاب مجموعه مقالات چاپ کند باید ماخذ باغ نظر را در آن ذکر کرده باشد ؛عدم ذکر ماخذ باغ نظر , حق پیگرد را برای مدیریت نشریه محفوظ خواهد داشت.

  • صاحب امتیاز: دکتر سید امیر منصوری
  • مدیر مسئول: دکتر سید امیر منصوری
  • سر دبیر: دکتر احمد پور احمد

اعضاء هیات تحریریه: دکتر مجتبی انصاری، دکتر ناصر براتی، دکتر شهره جوادی، دکتر محمد خزایی، دکتر رضا داوری، دکتر داراب دیبا، دکتر مهدی شیبانی.

پایگاه هایی که نشریه در آن نمایه شده است:

-نظر آنلاین

-نظر

-سیویلیکا

-پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، SID

-پرتال جامع علوم انسانی

-پایگاه استنادی علوم کشورهای اسلامی، ISC

مطالب مرتبط
کتاب هک عکاسی
4 آبان 1396
کتاب همه طراح اند
18 اردیبهشت 1396
کتاب نزدیک، اما دور
5 اردیبهشت 1396