daily

روزخبر
رویدادها
علم و تکنولوژی
کتاب و مجله
بازی ویدئویی
سبک زندگی
ویدئو خبر
English News
گشتی در پوشاک اقوام ایران زمین | بخش دوم

گشتی در پوشاک اقوام ایران زمین | بخش دوم

گشتی در پوشاک اقوام ایران زمین | بخش دوم
تحریریه خبر
17 شهریور 1397 | 4:44
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 14 دقیقه
گشتی در پوشاک اقوام ایران زمین | بخش دوم

به گزارش سرویس طراحی مد آفام نیوز، یکی از نکات برجسته در لباس های فاخر ایرانی قوم بلوچ، تنوع رنگ در طراحی و تولید پارچه و لباس است که حضور رنگ های شاد و مکمل در پارچه ها مشاهده می شود. حس زیباشناسی و هنری مردمان این خطه در طراحی لباس محلی خود به چشم می خورد. معمولا این لباس های محلی با اکسسوری های جذاب طلایی و نقره ای هم مزین می شود که جلوه بصری شگفت انگیزی را در برابر دیدگان گردشگران داخلی و خارجی می آفریند. پولک، کید، سربند و سینه ریز از جمله اکسسوری های مورد علاقه زنان بلوچ است.

لباس محلی گردی در دیار آریو برزن

در پوشاک مردمان سختکوش و غیرتمند کهکیلویه و بویر احمد، کلاه و شلوار، بخش اصلی مد و لباس آن ها را از گذشته تا امروز تشکیل می دهد. کلاه نمدی کوچکی که مردان کهکیلویه بر سر می گذاشتند تیارس نامیده می شد که هر ایل، کلاه خاص خود را داشت که هویت آن را نشان می داد و از جنس موی بز و گوسفند تولید می شود. شلوار عشایر قدیم این خطه نیز خیلی گشاد بوده و لبه پایین آن تنگ بود. روی شلوار هم همچون کمربند، شال می بستند که این رویه همچنان ادامه دارد.

معمولا لباس های سنتی این خطه را در رقص های محلی گروه های هنری کهکیلویه و بویر احمد شاهد هستیم. نوع مرغوب شال معمولا از کرپ و ساتن است و البته نوع پیچیدن آن هم مهارت میخواهد تا استایل خوبی را در فرم لباس از خود نشان دهد.

جلیقه ، بخش جدایی ناپذیر از پوشاک کهکیلویه ای ها را تشکیل می دهد که نیم تنه نیز گفته می شود. جلیقه را روی پیراهن  و گاهی قبا نیز می پوشیدند. ارخالق یا قبا از جمله دیگر پوشاک محلی این دیار است که مانند پیراهن تا سر زانو بوده و رنگ ارخالق عشایرها رنگارنگ و از جنس پارچه های براق است.

لباس زنان بویر احمدی نیز از جمله لباس هایی است که سوزن دوزی های بسیار داشته و طرح ها و نقش های رنگارنگی بر روی آن مشاهده می شود. آستین های بلند داشته و تزینات زیبایی در فصول سرد سال به خصوص در ایام عروسی، به این لباس ها اضافه می شود. از دیگر پوشش محلی این استان میتوان به جومه که تن پوش رنگارنگ زنان است اشاره کرد که بعضا تا ۳ متر پارچه برای تولید آن مصرف می شود و معمولا تا مچ پا طول دارد. از کهکیلویه و بویر احمد به یکی از مقصدهای گردشگری معروف ایران می رویم: استان فارس.

پوشاک گردی در دیار هخامنشیان

فارس، اگر چه با سعدی و حافظ و تخت جمشید و پاسارگاد و ارگ کریم خان، شهرت جهانی دارد، اما یکی از مقصدهای پوشاک گردی ایران است. لباس عشایر استان فارس نیز همچون سیستانی ها و کهکیلویه ای ها، جلوه از هنرهای اصیل و صنایع دستی ایران زمین و نمادی از هویت ایرانی و اسلامی این خطه از سرزمین چهار فصل ایران است.

پوشاک مردان عشایر استان فارس نیز همچون بویر احمدی ها، از کلاه و شال و چقه و گپنک تشکیل شده است. در لباس بانوان عشایر فارس نیز روسری، پاپوش، شلوار (تنبان) و دامن که قر هم نامیده می شود، مشاهده می گردد. در این استان، به خصوص در مناطق جنوبی استان فارس، لباس زنانه که از خوس بافی تهیه می شود، ارمغان شهر اوز است.

اگر با خوس آشنایی ندارید باید بگوییم که خوس از الیاف نقره ای تشکیل شده که از آن برای تزیین شلوار و کلاه و پیراهن استفاده می شود و به نوعی اکسسوری مورد استفاده در لباس های سنتی زنان عشایر این استان است. این لباس قسمت های متعددی دارد که از آن جمله میتوان به کره باغی (کلاه خوس دوزی شده)، بل (روسری بزرگ خوس دوزی شده)، دسمال کچه حریر، شیخپ (گلوبند بزرگ طلایی با دانه های درشت) و برگگ (آویزهای طلایی کوچک) را نام برد که بخشی از تزیینات لباس است.

این لباس زیبا، نمادی از شهر اوز و لارستان در استان فرهنگ و تمدن ساز فارس است. در اخرین بخش پوشاک گردی این گفتار از فارس به شمال کشور و استان سرسبز گیلان (بهشت اردیبهشت ایران) می رویم.

لباس محلی گردی در سرزمین سوباتان

وقتی صحبت از گیلان میکنیم، یاد طبیعت سر سبز و آبی دریا  و میراز کوچک خان و تالاب بین المللی زیبا انزلی می افتیم. یاد مردمانی خونگرم و مهمان نواز که یکی از دیدنی ترین نقاط طبیعت گردی ایران را در اختیار دارند. گیلان، نقش مهمی در تاریخ و فرهنگ ایران داشته است و جلوه ای از ان را میتوان در پوشاک زنان و مردان گیلکی مشاهده کرد. مازندران، دیار طبیعت سرسبز است و الهام های طبیعت زیبا را میتوان در طرح ها و نقش لباس رنگارنگ مردمان این دیار مشاهده کرد.

به طور کلی، پوشاک در گیلان نیز مانند هر منطقه ای از ایران، معرف باورها، سبک زندگی و نوع کار و معیشت آنان بوده و این موضوع را به طور کامل میتوان در لباس های جذاب بلند فاخر مازنی ها در عروسی ها و مزارع و خیابان گردی شاهد بود. پوشاک در گیلان همچون تاریخ پر افتخار این مرز و بوم، به سه قسمت: غرب و شرق و مرکز تقسیم بندی می شود.

    لباس سنتی زنان شرق گیلان را قاسم آباد می گویند.

    لباس سنتی زنان در مرکز گیلان را رسوخی می نامند.

    لباس سنتی زنان در غرب گیلان را تالشی می گویند.

در بررسی لباس سنتی زنان گیلان، شلیته و دامن های پرچین بیش از همه خودنمایی می کند. دامن هایی که با منجوق دوزی و سوزی دوزی و ظریف کاری های آن، با جلیقه های پولک دوزی شده، نمادی از لباس فاخر بانوان مناطق شمالی کشور را تداعی می کند. از جمله بخش های اصلی لباس محلی رسمی زنان گیلان میتوان به سربند و دامن و چادر کمر و روسری اشاره کرد که همه رنگ بندی و طرح های متنوع دارد.

معمولا زنان گیلان از دو سربند استفاده کنند که یکی زیر و یکی رو است. پیراهن یا همان بالا پوش، بخش اصلی لباس بانوان گیلانی را تشکیل می دهد که که شسی و جمه نیز خوانده می شود. یراق دوزی و چرخ دوزی با نوارهای رنگارنگ بر روی آن استفاده می شود. الجاقبا از جمله پوشش های بانوان گیلان است که در مراسم عروسی از آن استفاده می کنند. پوشش دوخته شده ای از مخمل یا پارچه چادر شب بوده که در نواحی کوهستانی بیشتر دیده می شود.

شلیته از معروف ترین لباس های سنتی زنان گیلان است که به آن گرد تومان هم گفته می شود. چادر کمر یا چادر شب یا چارشو، از جمله پوشش سنتی بانوان گیلان بوده که رنگ زمینه اصلی آن سرخ است. چادر سب را میتوان در صنایع دستی گیلانی ها به وفور یافت و تنوع زیادی دارد و از نخ های رنگی به شکل چهارخانه بافته می شود.

ویدیو گردی با لباس محلی ایرانی

لباس محلی ایرانی برای علاقمندان به رشته های هنری، طراحی مد و لباس و همچنین کسانی که مشتاق به مطالعه در تاریخ و سبک زندگی اقوام ایرانیان هستند موضوعات جذاب و جالبی را به ارمغان می آورد. در ویدیوی زیر، میتوانید گوشه های از تاریخ لباس محلی ایرانی را تماشا کنید.

لباس های محلی ایرانیان هنوز هم در نقاط مختلف کشور از بلوچستان تا سیستان و کردستان و لرستان مورد استفاده بانوان پر افتخار دیارهای نامداران ایران قرار می گیرد که همواره با استقبال گردشگران داخلی و خارجی که به مقصدهای گردشگری کمتر شناخته شده ایران سفر می کنند مواجه شده است. بسیاری از کتابهای گردشگری ایران از پوشاک زنان اقوام  ایران روی جلد یا داخل کتاب استفاده می کنند و در این زمینه مستندهای زیادی ساخته شده است .

محمد رضا زارع نژاد، مستند ساز جوان ایرانی چندی پیش با ساخت مستندی به نام لباس اقوام ایرانی، تلاش کرد تا گوشه های از رمز و رازهای لباس اقوام را از بلوچ تا کردستان، به تصویر کشیده و جهانی از طرح و رنگ را که با جلوه های از پته دوزی و ترمه دوزی همراه شده است، بینندگان را با ظرافت ها پوشاک ایرانی آشنا کند. اگر قصد دارید دنیای پوشاک ایرانی را از لنز دوربین این مستند ساز تماشا کنید، ویدیوی ۱۰ دقیقه ای زیر، گوشه هایی از این مستند جذاب و دیدنی را برایتان به تصویر می کشد.

در میان لباس اقوام ایرانی، لباس بانوان قوم پر افتخار لر، جذابیت های زیادی دارد و شما را با جشنواره ای از رنگهای شاد و طرح های مبتنی بر باورها و ظرافت های صنایع دستی و پارچه بافی این بخش دیدنی از دیار آبشارهای شگفت انگیز آشنا می کند.

کسانی که عاشق آذربایجان هستند، یکی از ظرفیت های جالب و همیشه دیدنی این خطه را لباس مردان و زنان آذری دانسته اند که از اردبیل تا تبریز قابل مشاهده است. آذربایجان را دیار اولین های ایران می دانند و برای همین، زنان و مردان خلاق و سخت کوش آذربایجانی در توسعه و خلق فرهنگ فاخر ایرانی و اسلامی نقش زیادی در چند صد سال اخیر داشته اند. برای آشنایی با گوشه ای از مد و لباس آذری ها ویدیوی زیر را در ۵ دقیقه ملاحظه کنید.رقص لزگی، یکی از رقص های دیدنی تبریزی ها است که معمولا با لباس های محلی سنتی مردان انجام می شود.

همواره رقص های محلی، برای مشاهده فرهنگ و سنت ها و باورها و آیین های قومی نقاط مختلف کشور، انتخاب خوبی بوده و هست. مخصوصا رقص محلی تربت جامی ها که همواره در جشنواره های صنایع دستی و گردشگری ایران و خارج از کشور، حضور همیشگی دارد و جلوه از لباس اقوام این خطه از ایران چهار فصل را میتوان به نظاره نشست. ویدیوی زیر، نوع طراحی و استایل لباس تربت جام را معرفی می کند.

پوشاک قوم کرد، همواره در کانون توجه عاشقان مطالعات مد باستانی تاریخی و محلی قرار داشته و ما را با نکات جالبی از دیار اورامان آشنا می کند. ویدیوی زیر، مستندی ۱۵ دقیقه ای است که شما را به گشتی دیدنی در کردستان از منظر لباس کردها می برد.

توصیه هایی برای عاشقان مطالعات لباس محلی ایرانی

برگزاری جشنواره لباس اقوام ایرانی به صورت فصلی و سالانه در نقاط مختلف کشور، فرصتی عالی برای آشنایی نسل جوان ایرانی به خصوص دانشجویان و دانش آموختگان طراحی پارچه و طراحی لباس و طراحی اکسسوری برای آشنایی با بخش از تمدن پر افتخار ایران و کسب ایده های الهام بخش ازتاریخ و فرهنگ این کهن دیار هزاران ساله است.

برگزاری جشنواره های تخصصی لباس ایرانی یکی از فعالیت هایی است که نیاز دانشجویان و دانش آموختگان طراحی مد ولباس داخل برای آشنایی با ظرافت های مد و لباس اسلامی اقوام  ایرانی است که امیدواریم همچون تجربه شیراز ۹۴، همچنان در سالهای اینده نیز ادامه داشته باشد

جایگاه پوشاک ایران در سطح جهان نه از نظر کمی و کیفی و نه از جنبه توانمندسازی نماد ها و نقوش و فرهنگ فاخر ایرانی و اسلامی قابل توجه نیست و عزم بیشتر دولت و مجلس و فعالان دانشگاهی و صنعت را برای توسعه این عرصه طلب می کند. آسیب شناسی عدم حضور فعال صنعت پوشاک ایران با توجه به عقبه هزاران ساله پوشاک کاریزماتیک ایران در سطخ منطقه و جهان، مقوله ای است که میتواند در دستور کار دانشجویان طراحی لباس و پارچه قرار بگیرد. مولفه های این آسیب شناسی در ویدیو زیر تشریح شده است.

امیدواریم فعالان صنایع دستی و کسب و کار گردشگری در ایران، با سرمایه گذاری بیشتر بر روی مقوله مد و لباس سنتی ایران، راهکارهایی برای عمومیت بخشی به این جلوه هنر و هویت ایرانی را در دستور کار قرار داده تا در مراسم هنری و رسمی ایران در جشنواره ها و اعیاد و رویدادهای سیاسی و ورزشی و هنری، پوشش بانوان شرکت کننده در این مقولات، الهام گرفته از لباس فاخر سنتی ایرانی-اسلامی باشد تا زمینه عمومی شدن این سبک لباس وارد سبک مدگرایی ایرانیان به خصوص نسل جوان باشد.

کد خبر: 9706170156
مطالب مرتبط
گشتی در پوشاک اقوام ایران زمین | بخش دوم

گشتی در پوشاک اقوام ایران زمین | بخش دوم

تحریریه خبر
17 شهریور 1397 | 4:44
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 14 دقیقه
گشتی در پوشاک اقوام ایران زمین | بخش دوم
کد خبر: 9706170156