style

روزخبر
رویدادها
علم و تکنولوژی
کتاب و مجله
بازی ویدئویی
سبک زندگی
ویدئو خبر
English News
۸ قاعده برای تصمیم‌گیری درست در دوراهی‌ها و موقعیت‌های دشوار

۸ قاعده برای تصمیم‌گیری درست در دوراهی‌ها و موقعیت‌های دشوار

17 خرداد 1399 | 11:08
زمان مورد نیاز برای مطالعه: دقیقه
۸ قاعده برای تصمیم‌گیری درست در دوراهی‌ها و موقعیت‌های دشوار

تأثیری را که یک تصمیم‌گیری درست می تواند در زندگیتان داشته باشد هیچ‌وقت دست کم نگیرید. هر تصمیم گیری غلط می‌تواند یک رابطه، شغل یا حتی یک زندگی را خراب کند. برای داشتن حس رضایت در زندگی، نیاز داریم تا انتخاب‌های عاقلانه داشته باشیم؛ اما هنگامی که چالشی پیش می‌آید و جاده‌ی زندگی به دست‌اندازها می‌رسد، ناگهان سردرگمی از راه می‌رسد. طبیعی است که وقتی گزینه‌های مختلف مزایا و معایب مختلفی دارند، گیج شوید.

همان‌طور که در مسیر زندگی پیش می‌رویم، پیش‌آمدهای ناگهانی به توجه و تفکر سریع ما احتیاج دارند؛ آیا باید به این شخص فرصت دیگری بدهم؟ آیا باید از این فرصت شغلی استفاده کنم؟ آیا باید خانه‌ام را عوض کنم؟ تحت فشار انتخاب درست، ممکن است هیچ‌کدام از تصمیم‌گیری‌هایمان درست نباشد. پس چه کار باید کرد؟ همه می خواهند همیشه تصمیم درست بگیرند؛ اما آیا این امکان واقعا وجود دارد؟ حقیقت این است که نه؛ چون به هرحال هیچ‌کس کامل نیست. اما می‌توانید مهارت‌های تصمیم‌گیری خود را بالاتر ببرید تا با اطمینان بیشتری، بتوانید در هر موقعیتی بهترین انتخاب را داشته باشید.

تصمیم‌گیری چیست؟

در روان‌شناسی، تصمیم‌گیری به‌عنوان فرآیندی شناختی در نظر گرفته می‌شود که منجر به انتخاب یک باور یا یک روش عملی از بین چندین گزینه‌ی جایگزین احتمالی می‌شود. تصمیم‌گیری، فرآیند شناسایی و انتخاب گزینه‌های دیگر بر اساس ارزش‌ها، ترجیحات و اعتقادات تصمیم‌گیرنده است. هر فرآیند تصمیم‌گیری، یک انتخاب نهایی را ایجاد می‌کند که ممکن است به اقدامی سریع منجر بشود یا نشود.

برای اینکه در موقعیت‌های مختلف بتوانید تصمیم‌گیری درستی داشته باشید، راهکارهای ساده‌ای وجود دارد که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

۱. آرامش خودتان را حفظ کنید

۲. خودتان را از افکار و احساسات منفی رها کنید

۳. جمع‌آوری اطلاعات کنید

۴. نظر افراد نزدیک و مورد اعتمادتان را بپرسید

۵. صبور باشید

۶. افکارتان را سازماندهی کنید

۷. تصمیمی بگیرید که وجدانتان آسوده باشد

۸. به غریزه‌یتان اعتماد کنید

مطالب مرتبط