style

روزخبر
رویدادها
علم و تکنولوژی
کتاب و مجله
بازی ویدئویی
سبک زندگی
ویدئو خبر
English News
7 درمان طبیعی برای رفع گرفتگی مجرای شیر در سینه

7 درمان طبیعی برای رفع گرفتگی مجرای شیر در سینه

23 تیر 1399 | 11:52
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه
7 درمان طبیعی برای رفع گرفتگی مجرای شیر در سینه

اگر شما هم از آن دسته مادرانی هستید که برای نوزاد‌تان روش تغذیه با شیر مادر را انتخاب کرده‌اید حتما با دردهای شدیدی که به دلیل گرفتگی مجرای شیر به وجود می‌آیند، آشنا هستید. در طول دوران شیردهی پیش می‌آید که مجاری شیر در سینه مسدود می‌شوند و جلوی خروج شیر را می‌گیرند، همین امر باعث ایجاد درد در سینه شده و یک چالش واقعی برای مادران پیش می‌آورد. ضروری است که برای جلوگیری از مسدود شدن این مجاری و متورم شدن سینه، حتما مجاری شیر پاکسازی شوند تا شیر در آن به طور طبیعی جریان پیدا کند.

  • مشکلات تغذیه‌ای در نوزاد – اگر نوزاد شما بیمار است و به اندازه‌ی کافی شیر نمی‌خورد یا اگر از هر دو سینه به میزان مساوی شیر نمی‌دهید، با انسداد مجاری شیر مواجه خواهید شد.
  • موقعیت بدن در زمان شیردهی – اگر برای شیردهی به نوزاد در وضعیت نادرستی قرار بگیرید و این کار را ادامه دهید، دچار گرفتگی مجراهای شیری می‌شوید.
  • مراقبت نادرست از سینه یا استفاده از سینه‌بند تنگ – وجود فشار زیاد بر روی سینه باعث انسداد مجراهای شیر می‌شود. اگر روی شکم بخوابید یا از سینه‌بندهای نامناسب و بسیار تنگ استفاده کنید، فشار زیادی به سینه‌ها و مجاری داخل آن‌ها می‌آید.
  • گرفتگی منافذ سر سینه – ممکن است انسداد مجاری شیر به دلیل جمع شدن چربی موجود در شیر همراه با سلول‌های پوستی مرده یا ضعیف شده ایجاد شود. برای جلوگیری از پیش آمدن چنین مشکلی لازم است با یک مسواک نرم سر سینه‌ی خود را تمیز کنید. همچنین به صورت منظم از محلول نمک اپسوم آن را بشویید یا در وان حمام از این محلول استفاده کنید.
  • مشکلات خواب – یکی دیگر از موضوعات تأثیرگذار بر ایجاد این مشکل، کمبود خواب است. نگهداری از نوزاد بسیار سخت است، گریه‌های شبانه‌ی نوزاد اجازه‌ی استراحت کافی به شما نمی‌دهد و طبیعی است که دچار خستگی و کم‌خوابی شوید. به یاد داشته باشید که کمبود خواب باعث کاهش تولید شیر و همچنین گرفتگی مجراهای شیر در سینه می‌شود.

درمان‌های طبیعی و رفع انسداد مجاری شیر

روش‌های طبیعی و سنتی‌ وجود دارد که می‌تواند به رفع گرفتگی مجراهای شیر و جلوگیری از دردناک شدن سینه کمک کند. ممکن است بگویید با کمک دوش آب گرم و دوشیدن شیر می‌توانید از گرفتگی جلوگیری کنید اما باید بدانید که راه‌های بیشتر و متنوعی برای مراقبت از سینه و جلوگیری از انسداد وجود دارد.

روش‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم علمی بوده، باعث سلامت سینه و جریان سالم و مداوم شیر در آن می‌شوند.

۱. از روش‌های مناسب مراقبت از سینه استفاده کنید

درست است که درگیری‌های یک مادر بسیار زیاد است اما مهم است که به سلامت خود دقت بسیاری داشته باشد. لیستی از مراقبت‌های مناسب از سینه تهیه کنید و به اجرای آن پایبند باشید. همچنین لازم است بدانید احساس گرما، سفتی یا درد غیرمعمول در سینه از نشانه‌های مسدود شدن مجاری شیر است. پس اگر این علائم را داشتید خیلی سریع راه‌های درمانی را اجرا کنید.

۲. حالت بدن در زمان شیردهی را تغییر دهید

هر مادری یکی دو حالت راحت برای زمان شیردهی دارد. در این حالت هم بدن مادر در آرامش است هم نوزاد به راحتی می‌تواند تغذیه کند. اما ممکن است در یکی از این حالت‌ها به مجاری شیر فشار آمده و مسدود شود پس لازم است که مجدد موقعیت‌های بدن خود را در زمان شیردهی بررسی کنید.

فک کودک در زمان شیر خوردن بیشترین فشار را به سینه می‌آورد، پس اگر گرفتگی جزئی در مجرای شیر ایجاد شده است موقعیت بدن را به شکلی تغییر دهید که فک او در سمت مجرای مسدود شده قرار بگیرد. با انجام این کار کودک در حین شیر خوردن، با فشاری که به سینه وارد می‌کند، به باز شدن مجرا کمک خواهد کرد.

۳. از کمپرس یا دوش آب گرم استفاده کنید

اگر هنوز سینه‌ی شما درد شدید ندارد، برای رفع گرفتگی دوش آب گرم بگیرید. همان‌طور که آب گرم روی منطقه‌ی آسیب دیده و دردناک می‌ریزد آن را با دست ماساژ دهید تا مجرا به آرامی باز شود.

قرار دادن کیسه‌ی آب گرم یا حوله‌ی گرم شده بر روی قسمت دردناک هم می‌تواند به باز شدن مجرای مسدود شده کمک کند. البته بهترین درمان ترکیب هر دو روش است، ماساژ قسمت آسیب دیده با پارچه‌ی گرم، وقتی زیر دوش آب گرم ایستاده‌اید.

۴. حمام نمک اپسوم بگیرید

در وان آب گرم مقداری نمک اپسوم بریزید و خود را در محلول غوطه‌ور کنید. حتی می‌توانید نوزاد خود را در وان در بغل بگیرید و کمی به او شیر بدهید. این کار به باز شدن سریع‌تر مجرای شیر کمک می کند.

۵. با روغن نارگیل ماساژ دهید

سینه‌ی خود را بعد از حمام با روغن نارگیل ماساژ دهید. روغن نارگیل برای پوست مفید بوده و خواص زیادی دارد. با استفاده از آن برای ماساژ سینه به گشاد شدن مجراهای شیر و رفع انسداد آن کمک می‌کنید.

۶. از روغن معطر اسطخدوس و شمعدانی استفاده کنید

اگر روغن معطر اسطخدوس و شمعدانی را رقیق و با هم ترکیب کنید، هیچ آسیبی به پوست نمی‌رسانند و در کاهش تورم و درد ناشی از انسداد مجاری شیر مؤثر هستند.

برای رقیق کردن روغن‌های معطر ۱ قطره از هر کدام را با ۴ قاشق غذاخوری روغن زیتون یا جوجوبا مخلوط کنید و سپس ناحیه‌ی نوک سینه را با آن ماساژ دهید. بهتر است بلافاصله بعد از شیر دادن به نوزاد انجام دهید تا کودک با مخلوط روغن‌ها تماسی نداشته باشد.

۷. در سینه‌بند خود سیب‌زمینی بگذارید!

هنوز این روش از نظر علمی تأیید نشده است اما تمام افرادی که از آن استفاده کرده‌اند جواب گرفته‌اند! سیب‌زمینی را برش بزنید و به شکلی در سینه‌بند قرار دهید که با منطقه‌ی آسیب دیده تماس داشته باشد.

پس از یک ساعت سیب‌زمینی را خارج کنید و اگر باز هم علائم گرفتگی وجود داشت، دوباره آن را تکرار کنید. بهتر است سیب‌زمینی ارگانیک باشد اما اگر در دسترس شما نیست، می‌توانید از سیب‌زمینی معمولی هم استفاده کنید.

مطالب مرتبط